قدردان شماییم…

اگر این‌جایید، یعنی برایتان ارتباطات و اثرش در کیفیت زندگی، آشکار است. یعنی آگاهانه در زندگی اطرافیان اثربخشید و متعهدید به رشد و بالندگی. ایستاده‌اید برای کاشت درختانی که شاید سال‌ها بعد ثمره دهند، اما هرچه بگذرد پربارتر می‌شوند و سبزتر. متعهدید برای ایجاد تغییر، برای آوردن کیفیت و روانی به روابطتان و برای اثرگذاری در زندگی حال و آینده خودتان، و زندگی هرکس که با شما در ارتباط است.

و ما، از طرف کودکتان در بیست سال بعد، فرزند نوجوانتان در ده سال دیگر، همسرتان در همه سال‌های پیش‌رو، از طرف تک‌تک اعضای خانواده‌تان، همکارانتان در محل کار و از طرف همه کسانی که از امروز تا آینده با آن‌ها تعامل می‌کنید… قدردان شما و تعهدتان هستیم، چه در این مسیر همراه هم باشیم، چه نباشیم. اگر هم‌مسیر هستیم، باز هم ادامه دهید.

 

هم‌مسیر هم در راهی مانا…

هرکدام از ما یک‌جور بزرگ شده‌ایم و در زندگی یک‌چیزهایی می‌خواهیم، اما گاهی نمی‌دانیم که چه‌جور باید به آن‌ها برسیم. این‌جا است که دسترسی‌های تازه کمکمان می‌کنند برای رسیدن به تجربه‌هایی نو، برای قدم گذاشتن در مسیری متفاوت. مثلا شاید عوض انتقاد باید قدردانی کنیم تا آن رابطه‌ای که می‌خواهیم شکل بگیرد. یا برای کمک کردن به فرزندمان همیشه در کارش دخالت کرده‌ایم، اما شاید بهتر است همراهی‌اش کنیم و بگذاریم خودش تجربه کند.

گاهی هم البته می‌دانیم که مسیر رسیدن به خواسته‌هایمان چیست اما باز هم در آن حرکت نمی‌کنیم. شاید چون در آگاهی‌مان یک چیز می‌خواهیم اما ناهشیارمان از جایی دیگر تغذیه می‌کند و دنبال چیز دیگری است. نگاه کردن به این‌که چه چیزهایی عامل رفتارهای ما است و الگوی روابط ما را با دیگران می‌سازد، می‌تواند دسترسی‌های تازه‌ای برای تغییر این الگوها به ما بدهد. شاید هم می‌دانیم و می‌توانیم به سویش حرکت کنیم، اما نیاز به همراهانی داریم که در این مسیر ازشان نیرو بگیریم و بهشان نیرو بدهیم؛ جماعتی همیشه در پویش و حرکت، در مسیر رشد و بالندگی، در راه زندگی کردن تعهدهایمان.

در سرزمین رشد و بالندگی مدرسه سیمرغ، نام این مسیر «راه مانا» است. راه است چون قرار نیست به مقصدی مشخص برسیم و از آن خارج شویم، و مانا است چون مداوم زندگی‌اش می‌کنیم و همیشه در آن گام برمی‌داریم؛ راهی سرشار از نیرومندی، جریان، سرزندگی و رشد.

در این راه هرچه می‌کنیم برای آینده‌ای است که به آن متعهدیم. برای ارتقا کیفیت روابط و زندگی دوره اجرا می‌کنیم، سفر ترتیب می‌دهیم، می‌نویسیم و طرح می‌کشیم و تصویر ضبط می‌کنیم، رویداد و کارگاه برگزار می‌کنیم و منابع دیگر رشد و بالندگی را به زندگی‌هامان می‌آوریم. در کنار هم، عوض تلاش برای اصلاح خودمان یا دیگران، روی آن چیزهایی کار می‌کنیم که واقعا در رابطه‌هایمان می‌خواهیم و به آن‌ها متعهدیم؛ که استقلال و شادی را تجربه کنیم، در رابطه‌هایمان روان و نیرومند باشیم، راجع به دغدغه‌هایمان به راحتی حرف بزنیم و …

 

که این راه را خرمی فراوان است…

در این مسیر، هر دوره مجموعه‌ای منسجم از آگاهی، بینش، تجربه و تمرین است که به ما کمک می‌کند در مواجهه با آن بخش‌هایی از زندگی که می‌خواهیم درشان تغییر ایجاد کنیم، نیرومندتر باشیم؛ چه تعامل با فرزند خردسال یا نوجوان، چه تعامل با همسر یا دیگر عزیزانمان، چه تعاملات در محیط کار و با افراد ناآشنا. سبک برگزاری دوره‌ها تسهیلگرانه است. در هر دوره فضایی ایجاد می‌شود که آدم‌ها گفتگو کنند و زندگی‌هایشان را ببینند، با شنیدن از همدیگر قدم‌های تازه‌ای در آن حوزه بردارند و در این راه از تسهیلگر دوره حمایت بگیرند.

دوره‌ها جلسات آموزشی نیستند. هر دوره از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که یکی از آن‌ها جلسات است. بخش عمده هر دوره فرآیندهایی است که افراد در فاصله بین جلسات طی می‌کنند و تمرین‌هایی است که به زندگی هرروزه‌شان می‌برند. هر دوره یک سفر چند هفته‌ای است که با دقت جوری طراحی شده تا هر فرد بتواند در طول این مدت ظرفیت‌های مختلفی را در خودش تقویت کند. ممکن است این ظرفیت تقویت شنوایی باشد یا تقویت ابراز، شاید روحیه پرسشگری باشد و گفتگو. شاید چیزی باشد از جنس حضور در لحظه و اتصال به هر موقعیت با ذهن‌آگاهی و شاید تقویت ظرفیتی باشد برای آگاهانه تصمیم گرفتن و اقدام کردن. و برای تحقق این امر در هر دوره، رویکردهای مختلف و به‌روز طوری کنار هم قرار گرفته‌اند تا هماهنگ با هم از افراد برای تقویت این ظرفیت‌ها حمایت کنند.

در کنار دوره‌ها برای هرکس که می‌خواهد در این راه، مانا باشد امکان‌های مختلف دیگری هم تدارک دیده شده. این امکان‌ها گاهی از جنس محتواهای آفلاین از پیش آماده شده است، همچون نوشته‌ها و تصویرهایی که در لحظه یادآورند و دسترسی‌بخش. گاهی از جنس رویداد، دورهمی یا سفری چند روزه است پیرامون یک مناسبت و نیت مشخص. گاهی از جنس معرفی و آشنایی با منابع دیگر رشد و بالندگی است، همچون کتاب و مجله و فیلم. گاهی مخزنی است از تمرین‌ها و تکنیک‌های مختلف برای استفاده خلاقانه و هرروزه در زندگی. گاهی فضاهایی است برای سهیم شدن و تبادل تجربه، همچون تالارهای گفتگو و انجمن‌های اختصاصی. و گاهی هم کارگاه و وبیناری است پیرامون یک دغدغه و موضوع تازه و روزآمد.

نیت ما در طراحی و ارائه هر برنامه این است که شما جوری دریافتش کنید که برایتان کار کند، که برود و درست بنشیند سرجای خودش و دسترسی‌های تازه‌ای خلق کند. تلاش کرده‌ایم هر توشه‌ای که در این مسیر نیاز است را برایتان آماده کنیم و راهی بسازیم خرم و سرزنده تا همه‌مان از قدم گذاشتن در آن نیرو بگیریم. این شما هستید که در این مسیر حرکت می‌کنید و نتیجه می‌گیرید. برای برداشتن اولین قدم در این راه آماده‌اید؟

ما از خودمان شروع می‌کنیم

با نقاط قوتمان جان می‌گیریم

تجربه‌هایمان را با هم به اشتراک می گذاریم

مسیرمان را بازبینی و اصلاح می‌کنیم

دوره‌ها و کارگاه ها:

blank
enemad-logo