برنامه آفلاین بازگشت به مدرسه

ثبت نام کنید

چه‌طور به مدرسه بازگردیم؟

ما سال‌ها است که در حوزه والدگری کار کرده‌ایم و چندین هزار خانواده ایرانی را در موقعیت‌هایی این‌چنین دیده‌ایم. تجربه ما این است که موقعیت‌های چالش‌زا یکی از بهترین زمان‌ها است برای اینکه آدم درباره اصول والدگری‌ش بازنگری کند و ببیند اصلا چرا درباره پدر یا مادر بودن این‌طور فکر می‌کند. درست از پس این سوال‌ها و بازنگری‌ها است که روش‌های فوق‌العاده و تازه‌ای برای ارتباطی کارآمدتر با فرزندانمان نمایان می‌شود. به‌نظر ما یکی از مهم‌ترین این موقعیت‌های پرچالش، و شاید گاه آسیب‌زا و حساس، بازگشت دوباره بچه‌ها به مدرسه است. موقعیتی که در عین حال می‌توان با مدیریت درست، تبدیلش کرد به یکی از سازنده‌ترین و موثرترین فرصت‌ها برای تقویت رابطه والد و فرزند و بستری برای رشد و بالندگی او.

بخشی از برنامه بازگشت به مدرسه درباره خود ما پدر و مادرها است. درباره اینکه چه باورهایی از گذشته، و چه تجربیاتی از دوران مدرسه خودمان، روی احساس فعلی ما اثرگذارند. می‌بینیم که این شیوه مشخصی که در مدیریت کردن یک چالش درسی با فرزندمان داریم، از کجا در ما شکل گرفته و آیا راهی کارآمدتر از آن برای حل این چالش وجود دارد. درباره ریشه‌های نگرانی‌‌هایمان صحبت می‌کنیم و اینکه گاهی بی‌ارتباط به زمان فعلی، تجربه ما را از حال تغییر می‌دهند. و یا تمرین می‌کنیم که چه‌طور به مربیان و معلمان و والدین دیگر وصل شویم و به این جمع احساس تعلق پیدا کنیم.

بخش بزرگ‌تر این برنامه درباره بچه‌ها و تجربیات آن‌ها است. نگاه می‌کنیم به اینکه گاهی این تغییرات چه‌طور در بچه‌ها اضطراب می‌آفریند و ما باید چگونه با آن مواجه شویم. اینکه علائم اضطراب و استرس در فرزندمان ممکن است چه چیزهایی باشد و ما چه‌طور می‌توانیم به او کمک کنیم تا آن‌ها را در فضایی امن ابراز کند. چه‌طور با قدردانی و به رسمیت شناختن ابرازهای او، می‌توانیم احساس توانمندی و عزت‌نفس را در این دوران گذار در او تقویت کنیم. به او کمک می‌کنیم تا با چند قدم ساده، ارتباط و اتصالش را با مدرسه تقویت کند. از او حمایت می‌کنیم تا بهتر و راحت‌تر بتواند خودش را معرفی و ابراز کند و ارتباط‌های گسترده‌تری با هم‌کلاسی‌هایش داشته باشد. به گفتگوها و فعالیت‌ها بعد از مدرسه می‌پردازیم و اینکه چه‌طور می‌شود عوض گفتگوهای معمول و گاه ناخوشایند، ارتباطی دوطرفه و موثر با او برقرار کرد. و چه‌طور می‌توانیم درباره انتظارات و توقعات مشترکمان در ارتباط با مدرسه سازنده‌تر گفتگو کنیم.

علاوه بر این‌ها برنامه بازگشت به مدرسه، پر است از تمرین‌ها و تکنیک‌های متنوع که روی بهبود ابعاد مختلف این تغییر و تحولات تمرکز دارند. اینکه چه‌طور ریل‌گذاری مناسب برای انجام تکالیف و مسئولیت‌های او در مدرسه، می‌تواند در همه سال به او کمک کند. ایجاد چه روتین‌هایی در خانه، برای ایام مدرسه به روان‌تر شدن این گذار و تغییرات کمک می‌کند و چه‌طور باید این روتین‌ها را ایجاد کرد. چه آماده‌سازی‌هایی پیش از شروع سال تحصیلی کمک می‌کند تا بچه‌ها احساس امنیت و آرامش بیشتری داشته باشد. و چه‌طور می‌توان برخی مسائل عملی را، مثل اینکه وسیله‌هایش را گم نکند، تبدیل به خاطراتی شیرین برای کل خانواده کرد.

 

بیایید با هم و نیرومند، به مدرسه‌ها بازگردیم

خود ما در مدرسه سیمرغ، سال‌ها است که در کنار فرزندانمان در موقعیت‌های مختلف با این پدیده مواجه شده‌ایم. این فرصت را داشته‌ایم که درباره این تجربیات با مربیان و پدر و مادرهای بسیاری گفتگو کنیم و دغدغه‌های آن‌ها را بشنویم. از آن‌جایی که این موضوعی است عالم‌گیر و برای بچه‌ها در همه‌جای زمین اتفاق می‌افتد، با مربیان و تسهیلگرانی از دیگر کشورهای دنیا هم تبادل تجربه و دانش کرده‌ایم. و از پس این تجربیات، جستجوها و مشاهدات، به راه‌حل‌ها و ابزارهایی رسیده‌ایم که استفاده ازشان به‌سادگی می‌تواند در بهبود این موقعیت‌ها و حل این چالش‌ها موثر باشد.

در این برنامه، علاوه بر بازبینی نگرش‌های کارآمد و ناکارآمدی که هرکدام از ما در این حوزه داریم، ابزارها، بازی‌ها و تمرین‌هایی هست که به بهبود موقعیت‌ها و حل چالش‌های رابطه با فرزندان، در این دوره به‌خصوص می‌پردازد. همچنین منابع متنوعی در طول این برنامه معرفی می‌شود که برای پرداختن بیشتر به دغدغه‌های فردی، راهگشاست. این برنامه، به‌جای دوره حضوری یا آنلاین، به‌شکل ویدیوهایی از پیش ضبط شده و کوتاه است. دلیل این امر آن است که بتوان دوباره و به‌سادگی به یک تکنیک خاص رجوع کرد و در یک موقعیت پیش آمده آن را به کار بست. همزمان، با توجه به شلوغی‌ها و تغییرات این چند هفته، این شکل ارائه محتوا، این امکان را در اختیار همه می‌گذارد تا حسب برنامه خودشان، با اختصاص زمان‌هایی کوتاه، بتوانند این گفتگوها را ببینند، این تکنیک‌ها را بیاموزند و در زندگی‌شان به کار ببندند.

پلتفرم برگزاری این برنامه سایت مدرسه سیمرغ است و محتوای برنامه به‌شکل ویدیوهای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه‌ای ارائه می‌شود. همچنین دستبرگ تمرین‌ها و دفترچه فعالیت‌ها و اقدامات مربوط به پیش و پس از شروع سال تحصیلی، در اختیار شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت. علاوه بر این یک جلسه دو ساعته آنلاین، برای پاسخ به سوال‌ها و چالش‌های شرکت‌کنندگان در استفاده از این ابزارها، برگزار خواهد شد. در انتها یک جلسه مختصِ به اشتراک‌گذاری تجربیات شرکت‌کنندگان با هم خواهد بود تا از این طریق ابعاد مختلف استفاده از این تکنیک‌ها را در تجربیات همدیگر ببینند و دانش جمعی شکل گرفته را با هم سهیم شوند.

تمام این‌ها شمه‌ای است از آن‌چه در بازگشت به مدرسه کنار هم تجربه خواهیم کرد. آماده‌اید تا با هم و نیرومند به مدرسه‌ها بازگردیم؟

اطلاعات دوره

زمان تخمینی: دوره آفلاین

ثبت نام

ثبت‌نام کنید

محتوای آفلاین دوره و توضیحات لازم

+186 ثبت نام شده

اطلاعات دوره

زمان تخمینی: دوره آفلاین