معارفه دوره مهارت های تسهیلگری7

تسهیلگر کیست؟ مهارت‌های او چیست؟

 

تا به حال در جلسه یا نشستی حضور داشته‌اید که با همه زحماتی که برای برگزاری آن کشیده شده، هیچ دستاورد مشخصی برایتان نداشته است؟ ده‌ها و صدها نفر ساعت کار انجام شده اما بدون هیچ خروجی مشخص. مشکل چیست؟ نبود یک تسهیلگر توانمند. فرقی نمی‌کند یک جلسه درون‌سازمانی باشد یا یک دورهمی خانوادگی، بدون تسهیلگری درست، هیچ‌گاه همه توان ممکن آشکار نمی‌شود و دستاورد شرکت‌کنندگان به نهایت ممکن نمی‌رسد. پس برای کارآمد کردن تعاملات در یک نشست – و البته خارج از آن – نیاز به فردی است به نام تسهیلگر.

تسهیلگر معادل Facilitator در زبان انگلیسی است. در معنای دقیق، کسی است که به یک فرد یا یک سازمان کمک می‌کند تا راحت‌تر به پاسخ یک سوال مشخص برسند یا یک کار مشخص را انجام دهند. و چه‌طور این کار را می‌کند؟ با تسهیلگر بودن.

تسهیلگر بستری امن ایجاد می‌کند تا افراد فرصت ابراز ایده‌ها، افکار، نظرات، دانش و نگرش‌شان را داشته باشند. ازین طریق کمک می‌کند تا افراد در تیم‌ها با هم راحت‌تر گفتگو کنند و از آن‌ها حمایت می‌کند تا خروجی گفتگوهایشان به حل یک تعارض یا خلق یک تصمیم منجر شود. تسهیلگر تعاملات بین افراد را کارآمد می‌کند و فضایی می‌سازد تا افراد در تعامل با هم، احساس نیرومندی کنند.

یک تسهیلگر مهارت‌های متنوعی در تعامل با خود و دیگران دارد، اما اصلی‌ترین مهارتش تسهیلگر بودن است. نوع بودن یک تسهیلگر است که کمکش می‌کند در لحظه با راهبری خویشتن، تعامل سازنده‌ای با دیگری برقرار کند و از او حمایت کند تا چیزی را که واقعا می‌خواهد ببیند و در مسیر رسیدن به آن قدم بردارد.

تسهیلگر فکر نمی‌کند بیشتر از بقیه می‌داند یا نظرش درست‌تر از آنها است. فکر نمی‌کند باید بقیه را به راه درست راهنمایی کند. نگرش او در تمام تعاملات و بودنش در تمام لحظات این است که ما چگونه می‌توانیم با هم تجربه بهتری داشته باشیم و در کنار هم به درک بهتری از موضوع برسیم. دیگران را بدون پیش‌داوری می‌شنود، از پس گفتگوهای آنها نیازشان را می‌بیند و ارتباط همدلانه‌ای با آنها برقرار می‌کند.

تسهیلگر در یک گروه – چه تیمی از یک سازمان، چه جمعی از یک خانواده – کارآمدی (Efficiency)، همکاری (Collaboration) و هم‌افزایی (Synergy) خلق می‌کند. به هر فرد کمک می‌کند نقش خودش را در گروه بهتر درک کند و از او حمایت می‌کند تا در راستای آن بهتر عمل کند. تسهیلگر افراد را به مشارکت کامل، درک متقابل و سهیم شدن در وظایف تشویق می‌کند و آنها را به سوی ایجاد روابطی کارآمد و دوطرفه هدایت می‌کند.

تسهیلگر راهنمای یک فرآیند است. کسی است که فرآیند را آسان‌تر و راحت‌تر می‌کند. نتیجه، حاصل‌جمع کار خود فرد یا گروه است، اما این تسهیلگر است که از فرد یا گروه حمایت می‌کند تا به نتایجی برسند که پیش از این نمی‌رسیده‌اند. او است که کمکشان می‌کند تا از تمام توانایی خود بهره بگیرند و با نیرومندی به سوی هدفشان حرکت کنند.

 

آیا این دوره برای من است؟

اگر علاقه‌مند به وسعت بخشیدن به تأثیرگذاری خودتان در زمینه‌های مختلف هستید،

اگر مشتاق تاثیرگذاری در گروهی از بزرگسالان هستید،

 اگر مشتاقید تا در فرآیندهای گروهی، از افراد حمایت کنید تا نقش ویژه خود را بازی کنند،

اگر می‌خواهید نشست‌ها، جلسات کاری و دورهمی‌های پربازده‌تر و باکیفیت‌تری داشته باشید،

اگر دغدغه‌ای دارید و می‌خواهید آن را به شیوه‌ای مؤثر و ماندگار با مخاطبان‌تان به اشتراک بگذارید،

و یا اگر احساس می‌کنید تسهیلگر بودن کمک‌تان می‌کند در زندگی و تعاملات هرروزه‌تان نیرومندتر باشید،

بله، این دوره برای شما است.

معارفه در تاریخ 18 فروردین ساعت 16:00 تا 19:00 برگزار خواهد شد. همچنین جلسه در محیط zoom و به صورت کاملا تصویری برگزار می‌شود لذا خواهشمند است نرم افزار را نصب نموده و آمادگی حضور تصویری داشته باشید.

چگونه در معارفه شرکت کنیم؟

از لینک انتهای صفحه می‌توانید به صورت رایگان در معارفه ثبت نام نمایید.

پس از ثبت نام وارد پروفایل کاربری خود شده، از بخش دوره‌ها وارد معارفه تسهیلگری شده و از انتهای صفحه نحوه شرکت در معارفه را مشاهده نمایید. اطلاعات لازم درباره نحوه شرکت و لینک ورود به معارفه در این بخش قرار خواهد گرفت.

در صورت وجود هر گونه سوال درباره ثبت نام می‌توانید به شماره 09016959094 در واتس اپ پیغام دهید.

در صورتی که برای ورود به جلسه مشکل داشتید میتوانید به شماره 09303165049 در واتس اپ پیغام دهید.

اطلاعات دوره

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+237 ثبت نام شده