معارفه دوره مهارت‌های تسهیلگری 140109

برای آشنایی با دوره مهارت های تسهیلگری ویدئو را مشاهده نمایید.

شماره تماس جهت ارتباط با سرپرست دوره: 09926403731

همه ما در جلساتی حضور داشته ایم که در آنها یک یا چند مورد از موارد زیر رخ می دهد:
مردم از موضوع و نیت اصلی گفتگو و جلسه خارج می شوند.
افرادی که قدرت کمتری دارند یا ساکت هستند، شنیده نمی شوند
بدون تصمیم گیری زیاد صحبت می شود
جلسه خسته کننده یا بیهوده به نظر می رسد
اینها همه موقعیت هایی هستند که تسهیل گری می تواند کمک کند.
برای یک گروه متنوع همیشه آسان یا طبیعی نیست که گرد هم آیند تا روی چیزی کار کنند. تسهیلگری عمل حمایت از یک گروه برای شرکت در گفتگوهای معنادار و سازنده است. یک تسهیلگر می تواند شرایط را برای مکالمات سازنده با موارد زیر ایجاد کند:
آماده سازی افراد برای مشارکت
برنامه ریزی یک جلسه برای رسیدن به نتایج مطلوب
شفاف سازی نکاتی که مردم می گویند.
فعال کردن آنچه گفته می شود برای اطلاع رسانی تصمیمات
متمرکز نگه داشتن گروه برای متعادل کردن نیازهای گروه در آن نقطه
مدیریت تعارضات در صورت بروز و ظهور.
و همه اینها را از طریق بودن و مهارت های تسهیلگری انجام می دهد.

تسهیلگر به گروه ها کمک می کند با فرآیندی مناسب به سمت نیت و نتائج مطلوب حرکت کنند، در حالیکه کیفیت روابط مورد توجه است.​

این دوره چه‌طور به من در تسهیلگر بودن کمک می‌کند؟

در سه زمینه: راهبری خویشتن، استادی تعامل، طراحی و اجرای مؤثر نشست.

اصلی‌ترین وظیفه یک تسهیلگر این است که مطمئن باشد روی صندلی‌اش همیشه یک تسهیلگر نشسته است. یعنی ممکن است تسهیلگر میان جلسه‌ای باشد و یکی از شرکت‌کنندگان شیوه او را زیر سوال ببرد، یا اصلا با او دعوا کند. در آن لحظه در ذهن تسهیلگر چه می‌گذرد؟ او این صحبت‌ها را چگونه می‌شنود و بهشان معنا می‌دهد؟ اگر پیش خود این گفتگو را شروع کند که «حالا نشونت می‌دم کار کی درسته…»، ادامه جلسه چه‌طور پیش خواهد رفت؟ اگر خودش را سرزنش کند و در ذهنش بگوید «بفرما… دیدی یه جلسه ساده رو هم نمی‌تونی اداره کنی…» شرکت‌کننده‌ها چه دستاوردی از آن جلسه خواهند داشت؟ اما اگر عوض این‌ها تسهیلگری روی صندلی نشسته باشد که ذهن‌آگاه و عاشق فضای امن ابراز است، گفتگویی خارق‌العاده از پس این موقعیت شکل خواهد گرفت و همه از بودن در این فضا نیرومند خواهند بود.

راهبری خویشتن اولین گام در مسیر تسهیلگری است. تسهیلگر پیش از هر چیز باید رابطه سازنده‌ای با خودش ایجاد کند. باید راهبری‌اش دست خودش باشد. تسهیلگر وقتی بتواند گفتگوی مؤثری درباره خودش خلق کند، می‌تواند در بین شرکت‌کنندگان و داخل یک سازمان هم گفتگویی کارآمد بسازد. وقتی رابطه‌اش با خودش نیرومند است می‌تواند هر کجا که رفت، به قول‌هایش در جایگاه یک تسهیلگر عمل کند. و همه این‌ها از مسیر راهبری خویشتن به‌دست می‌آید.

دنیای تسهیلگری دنیای تعامل موثر است. بعد از رابطه با خویشتن، یک تسهیلگر باید بتواند رابطه‌ای سازنده و نیرومند با دیگران ایجاد کند. اما چه تعاملی سازنده است؟ چه‌طور می‌توان فضایی از درک و همدلی ساخت؟ چه‌طور می‌توان فضایی امن ایجاد کرد تا همه افراد به راحتی در آن خودشان را ابراز کنند؟ چه‌طور باید در تک‌تک لحظات با تمام شرکت‌کنندگان مرتبط شد؟ در لحظات بحرانی که مثلا فردی با دیگری گفتگویی مخرب آغاز کرده، چه‌طور می‌توان ارتباطی ایجاد کرد تا فارغ از موضوع گفتگو، این تعارض با همدلی و درک متقابل برطرف شود؟ 

اما این‌ها به‌خودی خود تضمین‌کننده یک نشست کارآمد نیستند. توانایی طراحی درست یک نشست، هیچ ارتباطی با توانمندی‌های دیگر فرد ندارد. شما در هر جایگاه و با هر توانمندی در تعامل با دیگران یا راهبری خودتان که باشید، طراحی نشست نیاز به یادگیری و تمرین دارد. اما طراحی چه المان‌هایی دارد؟ منِ تسهیلگر چه‌طور باید نشست را شروع کنم و پایان دهم؟ حرف‌های کلیدی‌ام را با چه تنوع و در چه ریتمی بگویم تا مخاطب بیشترین بهره را بگیرد؟ تمایز انتقال محتوا و تحویل محتوا چیست؟ رابطه من با محتوا چه تأثیری در تحویل آن دارد؟ فرآیند تحویل محتوا قبل، حین و پس از نشست چیست؟ و چه‌طور باید تحویل محتوا و اثربخشی نشست را پایش کرد؟

طراحی و اجرای مؤثر نشست، سومین گام این دوره است. همه افراد بعد از گذراندن گام اول و دوم با یک پروژه و موضوع شخصی – چه یک نشست درون‌سازمانی، چه یک دورهمی خانوادگی – وارد این مرحله می‌شوند. در این گام هر شخص با حمایت تسهیلگر دوره و با در نظر گرفتن اصول یادگیری بزرگسال، قدم‌به‌قدم حول موضوع مدنظرش نشستی طراحی می‌کند و با اجرای بخشی از پروژه و گرفتن بازخوردهای مداوم، از ارائه درست و دریافت کامل موضوع توسط مخاطب مطمئن می‌شود.

آیا این دوره برای من است؟

اگر علاقه‌مند به وسعت بخشیدن به تأثیرگذاری خودتان در زمینه‌های مختلف هستید،

اگر مشتاق تاثیرگذاری در گروهی از بزرگسالان هستید،

 اگر مشتاقید تا در فرآیندهای گروهی، از افراد حمایت کنید تا نقش ویژه خود را بازی کنند،

اگر می‌خواهید نشست‌ها، جلسات کاری و دورهمی‌های پربازده‌تر و باکیفیت‌تری داشته باشید،

اگر دغدغه‌ای دارید و می‌خواهید آن را به شیوه‌ای مؤثر و ماندگار با مخاطبان‌تان به اشتراک بگذارید،

و یا اگر احساس می‌کنید تسهیلگر بودن کمک‌تان می‌کند در زندگی و تعاملات هرروزه‌تان نیرومندتر باشید،

بله، این دوره برای شما است.

تقویم دوره

اطلاعات دوره

پیش ثبت نام دوره

ثبت‌نام کنید
این دوره هیچ بخشی ندارد

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *