کوچینگ و تسهیلگری

معرفی مجموعه دوره مهارت‌های تسهیلگری

شاید شما معاون یک مدرسه باشید یا مدیر منابع انسانی یک سازمان، مسئول هماهنگی بین تعدادی از گروه‌ها در یک کارخانه باشید یا دبیر جلسات هیئت مدیره یک شرکت. اگر حرفه‌تان  این‌ها بود یا جزو صدها انسان دغدغه‌مند دیگری هستید که بخشی از کارشان تعامل با گروهی از انسان‌ها برای ایجاد هماهنگی و هم‌سویی است و می‌خواهید در این تعاملات کارآمدی، هم‌افزایی و همکاری خلق کنید، کمی ادامه دهید. شده تا به حال جلسه‌ای برگزار کرده باشید برای اینکه افراد نظرات یا انتقادهایشان را درباره موضوعی بیان کنند، اما کسی چندان صحبتی نکرده باشد؟ خواسته باشید آدم‌ها و دغدغه‌هایشان را بشنوید، اما این اتفاق نیفتاده باشد؟ ولی همان افراد خارج از جلسه و در سازمان حرف‌ها و انتقادهایشان را مطرح کنند؟ این تجربه را داشته‌اید که با تعدادی از همکاران جلسه‌ای برگزار کنید تا در بینشان هم‌سویی و شفافیت ایجاد شود، اما بیشتر زمان جلسه به حرف‌های اضافه گذشته باشد و بدون اینکه کسی متوجه شود، جلسه به سمت دیگری برود؟ تا حالا احساس کرده‌اید که در اغلب جلسات سازمانی، تنها وقت همه گرفته می‌شود و جلسات خروجی چندان مشخصی ندارند؟ برایتان پیش آمده که خواسته باشید برای عده‌ای از اولیا مدرسه یا اعضای گروه‌های مختلف در موسسه، جلسات مرتبی برگزار کنید تا این افراد با هم آشنا شوند و بینشان رابطه‌هایی سازنده و محکم برقرار شود، اما بعد از مدتی کم‌کم تمایل افراد به شرکت در این جلسات کم شده و کمتر سروقت و مشتاق در آن حاضر شوند؟ و در کنار همه این تجربه‌ها، در جلسه‌ای بوده‌اید که خیلی خوش ضرب‌آهنگ و شفاف در مسیر خودش جلو برود و همه افراد با همه توجهشان در جلسه حضور داشته باشند و در بحث‌ها مشارکت کنند؟ جلسه‌ای سرشار از نیرومندی و شفافیت که با رسیدن به یک خروجی مشخص و امیدوارکننده، همه افراد را برای شرکت در جلسه بعدی مشتاق می‌کند؟ مسئله این است که برای برگزاری باکیفیت یک جلسه، نشست، دورهمی یا ...، حرکت در یک مسیر مشخص و رسیدن به یک خروجی شفاف، باید در جایگاه دبیر یا برگزار کننده آن مجموعه‌ای از مهارت‌ها را به کار بست. مهارت‌هایی از جنس طراحی نشست، تعامل با دیگران و تسلط بر خویشتن. فرقی نمی‌کند که موضوع مورد بحث چه‌قدر تخصصی یا عمومی است، برای داشتن جلسه‌ای منسجم، روان و کارآمد در جایگاه برگزار کننده آن، باید در زمینه تسهیلگری هم مهارت کسب کنید. تسهیلگری دنیای تعاملات کارآمد است. دنیایی است از ابراز، درک متقابل، شنیدن بی‌قضاوت و ارتباط دوطرفه. تسهیلگر بستری امن ایجاد می‌کند تا افراد فرصت ابراز ایده‌ها، افکار، نظرات، دانش و نگرش‌شان را داشته باشند. ازین طریق کمک می‌کند تا افراد در گروه‌ها با هم راحت‌تر گفتگو کنند و از آن‌ها حمایت می‌کند تا خروجی گفتگوهایشان به حل یک تعارض یا خلق یک تصمیم منجر شود.

ما در مدرسه سیمرغ فضایی را طراحی و خلق کرده‌ایم تا آدم‌ها در سفری چند ماهه و منسجم، مجموعه‌ای از مهارت‌های تسهیلگری را زندگی کنند و با بازی در زمین‌های مختلف، مشارکت مداوم و کسب تجربه، در این مهارت‌ها به استادی برسند.

شرکت در این دوره مانند چراغی در راه رسیدن من به خواسته‌های کاریم بود و به معنای واقعی تونستم تحول رو در کارم تجربه کنم.
سال ها بود دنبال راهی بودم تا بتونم ارتباطم با خانواده ام رو تغییر بدم اما نمیشد. بعد از شرکت تو این دوره تونستم بفهمم و ببینم که چرا راه به جایی نمیبرم.
تجربه بعضی از شرکت کنندگان دوره
قبل
بعدی

پس اگر با ناکارآمدی شکل معمول جلسات در سازمان‌ها و موسسات آشنایید، مسئولیت خودتان را چیزی بیشتر از برگزاری فرمالیته جلسات می‌دانید، دغدغه‌تان شفافیت، بهره‌وری و کارآمدی تعاملات انسان‌ها است و می‌خواهید در ارتقا کیفیت کار خودتان و همکارانتان اثرگذار باشید، چه الان مسئولیت برگزاری جلسات و نشست‌ها در سازمان یا موسسه با شما است، چه در راستای ایجاد هم‌سویی و هم‌افزایی بین افراد احساس توانمندی می‌کنید و دوست داشته‌اید که در این زمینه مسئولیتی بپذیرید اما تا الان این فرصت را به خودتان نداده‌اید، این مجموعه دوره‌ها برای شما است.

سوالات متداول:

با توجه به نوع حضور در تمام ساعات دوره الزامی است.

در تمامی مراحل مجموعه دوره آموزش محتوای مورد نیاز در اختیار شما قرار خواهد گرفت. باتوجه به نوع دوره صوت جلسات کارایی نداشته و در بخش هایی که لازم است در اختیار شما قرار میگیرد.

برگزاری تمام دوره در پلت فرم زوم انجام می شود.

خیر. لازم است زمان حضور در دوره در مکانی ثابت و با لپ تاپ در دوره حاضر باشید.

پس از پیش ثبت نام ما با شما مرتبط شده و پرسشنامه ارسال خواهد شد. پس از مشخص شدن نتایج شمار را مطلع کرده و ادامه فرآیند به  اطلاع شما می رسانیم.

ز آنجایی کهدوره ای تعاملی و گفتگومحور است پیشنهاد ما به شما این است که مشارکت فعال داشته بتشید. میزان فعال بودن شما در تمارین و گفتگوها رابطه مستقیمی با میزان کارایی دوره برای شما دارد. 

بله مباحث دوره با تعامل و گفتگو با شرکت کننده ها پیش می رود و در فواصل گفتگوها فرصتهایی برای سهیم شدن و یا پرسیدن سوالات وجود دارد. ضمنا فرصت هایی فراهم شده تا شما در طول جلسه بتوانید با چند نفر از شرکت کنندگان فعالیت گروهی و همفکری داشته باشید.

در صورتی که در مجموعه کارگاه ثبت نام نمایید، بابت حضور در کارگاه‌ها برای شما گواهی صادر خواهد شد.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مدرسه سیمرغ لطفا برای دریافت آخرین اخبار مدرسه‌ی سیمرغ، دریافت پیام را تایید کنید.
رد
اجازه دادن به اعلان‌ها